چگونه گل های آماریلیس (Hippeastrum) را پرورش دهیم

چگونه گل های آماریلیس (Hippeastrum) را پرورش دهیم

شکوفه های بزرگ گل آماریلیس ، بومی مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی است و نتیجه پرورش دقیق هیبرید ها از طریق تلاقی چندین گیاه از تیره Hippeastrum است. این گیاهان به دلیل داشتن برگهای بلند و بند مانند و گلهای بزرگ عجیب و غریب و شیپوری شکل در رنگ های قرمز ، نارنجی ، سفید ، صورتی ،  در بالای هر ساقه شناخته میشوند ، برخی از گونه های آماریلیس گل هایی با طرح های چند رنگ ، راه راه یا لکه دار ، معمولاً در ترکیب های مختلف سفید ، قرمز و صورتی تولید می کنند.

این گیاه زینتی هم به دلیل داشتن گل های افسانه ای و هم به دلیل آسان بودن رشد موفقیت آمیز محبوب است. شکوفه ها می توانند تکی یا دوتایی باشند و به سادگی رشد بزرگی داشته باشند و بسته به آنها در هر نقطه ای از چهار تا ده اینچ تشکیل می شوند.

 

خیلی راحت می توانید گل های آماریلیس را  حتی در زمان زمستان شکوفا کنید پیشنهاد میکنیم مقاله 7 گل زیبای زمستانی برای باغ شما را مطالع نمایید، این یکی از دلایل اصلی تبدیل شدن آنها به گل های عید در سال های اخیر شده است ، مانند poinsettia و کاکتوس کریسمس. گیاه آماریلیس به دلیل شکوفه های سفید و قرمز ،  به طور طبیعی با شاخ و برگ های سبز جفت می شوند و یک دکوراسیون عالی برای کریسمس و عید است.

گیاهان آماریلیس بین یک تا دو فوت قد و پایه نه تا 12 اینچ رشد می کنند. مناطق مقاوم در برابر USDA هشت تا ده. اگر در یکی از این مناطق زندگی می کنید ، می توانید آماریلیس خود را مستقیماً در باغ بکارید. اگر در خارج از این اقلیم زندگی می کنید ، می توانید آماریلیس را در خانه خود یا در گلخانه ای با شرایط آب و هوایی پرورش دهید.

 

انواع گل آماریلیس

انواع مختلف آماریلیس انتخاب گسترده ای از رنگ ها و طرح های گل را ارائه می دهد ، برخی از آنها حاوی چندین رنگ ، راه راه و لکه است. بعضی از ارقام تک شکوفه تولید می کنند ، در حالی که برخی دیگر دو برابر میشوند . داشتن بیش از 500 نوع آماریلیس  ، انتخاب گیاه آماریلیس را برای پرورش دشوار می کند ، زیرا این اساساً یک مسابقه زیبایی بین گلهای مختلف موجود است و بسیاری از آنها برای ادامه زندگی بسیار دوست داشتنی هستند.  اما ، هرچقدر هم دشوار باشد ، سرانجام باید تصمیم گیری شود. در اینجا 21 مورد از موارد دلخواه ما وجود دارد که به شما کمک می کند این لیست را محدود کنید:

 

Alfresco – یک نوع دو شکوفه با گلهای سفید خالص و مراکز سبز. قد تا ارتفاع نزدیک به 2 فوت رشد می کند.

گل Alfresco

 

Amputo – گلهای سبک ، اما دلپذیر و شیرین ، سفید و زنبق مانند این رقم بسیار پسندیده را تزئین می کنند. در بلوغ ، آمپلی آمپولیس قد بلند بین 17 اینچ و دو فوت است.

گل Amputo

 

Apple Blossom – بالای گل ساقه یک و نیم تا دو پا ، سر گل گل آمریلیس Apple Blossom سفید با رگه های صورتی و مرکز سبز کم رنگ است. تنوع ظریف در نظر گرفته شده است.

Apple Blossom

Black Pearl – هیچ چیز  سفیدی در مورد گلهای Black Pearl وجود ندارد. گلبرگ های گل ابریشمی با رشد نزدیک به دو فوت ، آن را در نور آفتاب عجیب نشان می دهند.

 

Black Pearl

 

Chico – شکوفه های عجیب و غریب ، زیبا ، اما شبیه عنکبوت گونه Chico ، آن را به یکی از متمایزترین ارقام موجود تبدیل می کند. ساقه های دقیقاً زیر 20 اینچ شکوفه های سبز و وهم انگیز را به نمایش می گذارند.

Chico

 

Clown – Clown یکی از زیباترین شکوفه های گل آماریلیس موجود است.  قد آن ها تا دو پا است.

Clown

 

Emerald – انواع Emerald آمریلیس هر دو زیبا و غیر عادی ، یک اثر هنری روی ساقه است. گلبرگ های گل سبز و سفید خنک با لبه قرمز برجسته می شوند. گلها روی ساقه هایی قرار می گیرند که از 15 تا 18 اینچ رشد می کنند.

Emerald

Exotic Star – با کمی ارتفاع کمتر از دو فوت ، ستاره Exotic Star دلیل نامگذاری خود را نشان می دهد. مطمئناً این یک ستاره باغ است و شکوفه های سفید و راه راه تمشکی آن ستاره ای ایجاد می کند که منظره ای زیبا برای باغ است.

Exotic Star

Fairy Tale – گونه کوتاه اما خیره کننده Fairy Tale با رنگ شکوفه های سفید و رگه های قرمز زیبایی بی نظیری نسبت به قد کوتاه خودش دارد.

 

Faro- این گیاه دارای گلهای ظریف ، صورتی است که بسیار کوچکتر از اکثر گلهای آماریلیس است.

Faro

 

Green Goddess – گل های لیلیوم مانند سفید،  این گونه دارای مراکز سبز و کوچکتر و نازک تر از شکوفه های بیشتر گل آماریلیس هستند. گیاه Green Goddess به حدود 17 اینچ ارتفاع می رسد.

Green Goddess

Ice Queen – شکوفه های گونه Ice Queen با گلبرگ های سفید و عجیب عنکبوتی رنگ خود که با سبز رنگ آمیزی شده اند بسیار متمایز  به نظر می رسند.

Ice Queen

 

Matterhorn – اگر یک گونه کلا سفید از گل آماریلیس می خواهید ، گلهای بزرگ و سفید خالص Matterhorn با ساقه های سبز و زرد مناسب هستند.

Matterhorn

 

Monaco – شکوفه های گونه موناکو دارای گلبرگ های قرمز سیب و آب نباتی با مراکز سفید و سبز است.

گل Monaco

 

Mont Blanc – گل بزرگ دیگری با گلبرگهای سفید و مراکز سبز ، شکوفه های ستاره ای شکل ، گونه Mont Blanc نزدیک به دو فوت ارتفاع دارد.

Mont Blanc

 

Papilio – بیشتر گلهای آماریلیس توسط یک ساقه بالا نگه داشته می شوند. در عوض شکوفه های قرمز و رگه سفید گونه Papilio توسط چندین ساقه که ارتفاع آنها به حدود 20 اینچ می رسد ، نگه داشته می شوند.

Papilio
Red Lion – با رشد تقریباً دو فوت ارتفاع ، شکوفه های بزرگ قرمز و چشم نواز از نوع قرمز

 

Royal Velvet – شکوفه های مخملی و قرمز تیره انواع Royal Velvet در بالای سنبله بلند 20 اینچی قرار دارند.

 

Samba – گونه Samba با طول 20 اینچ گلهای بزرگ ، قرمز روشن  خم شده تولید می کند که دارای علامت گذاری و لبه سفید است.

Sumatra – شکوفه های دوتایی سوماترا با گلبرگهای سبز باریک و ساقه سبز سیب متمایز می شوند. در بلوغ به دو فوت می رسند.

 

Summertime – این رقم به دلیل شکوفه های بزیگ هفت اینچی و گلبرگهای نادر صورتی به  گل رز با مراکز سبز معروف است.

 

همچنین بخوانید : نحوه پرورش گل Saxifraga

 

شرایط پرورش گل آماریلیس

آماریلیس در آفتاب کامل تا مکان هایی با سایه جزئی رشد می کند. اگر گل را در فضای بیرون پرورش می دهید ، بهترین انتخاب نقطه ای روشن با سایه است که خاك غنی از مواد مغذی با زهكشی مناسب را دارا باشد. اگر در گلدان در منزل نگهداری شوند ، آنها از  آفتاب صبحگاهی ، سایه روشن بعد از ظهر و مخلوط خاک گلدان مرغوب استقبال می كنند. به عنوان یک گیاه گرمسیری ، آماریلیس جزئی از محیط های گرم و مرطوب است. در فضای باز ، آنها در منطقه هشت رشد خوبی دارند و در منطقه هفت ، اگر یک لایه کود ضخیم برای عایق بندی اضافی در اختیار آنها قرار بگیرد ، می توانند در تختخواب خود زمستان را رد کنند.

آنها همچنین گیاهان عالی در فضای باز  هستند ، گیاهان آماریلیس هنگامی که به صورت گروهی کاشته می شوند ، خیره کننده به نظر می رسند ، اما در مناطق طبیعی نیز می توانند به طور تصادفی پخش شوند. شما نباید بیش از حد با مواد غذایی به آنها کود دهید ، زیرا شکوفه های آماریلیس در برابر جوندگان و گوزن مقاوم هستند.

چگونه می توان آماریلیس را کاشت

در ابتدا پیازهای آماریلیس ، پایه پیاز و ریشه ها را به مدت دو تا سه ساعت در آب ولرم خیس کنید. اگر  نمی توانید آنها را بکارید ، به یاد داشته باشید که آنها را در دمای خنک نگه دارید تا زمان کاشت ، ایده آل بین 40 تا 50 درجه فارنهایت.

خیلی مراقب باشید که به ریشه آسیب نرسانید ، پیازهای خود را به آرامی درون یک کمپوست گلدان غنی از مواد مغذی بکارید. اگر کمپوست خود را در خانه درست نکنید ، باید یک کود گلدان ، گلدان از قبل مخلوط شده پیدا کنید. خاک را محکم با دست بزنید تا پیاز درست بعد از کاشت قرار بگیرد.

 

از آنجا که برای رشد ساقه به گرما نیاز است ، شما باید پیاز را بکارید ، یا ماشین کاشت خود را در یک مکان گرم با منبع نور مستقیم قرار دهید. دما را تا حد امکان نزدیک به 68 یا 70 درجه فارنهایت فراهم کنید و گاهی اوقات آب دهید تا جوانه بزند. هنگامی که جوانه و برگ شروع به ظاهر شدن کرد ، آبیاری را افزایش دهید. به زودی ، ساقه به سرعت رشد کرده و گلها پس از پایان رشد ساقه شروع به رشد می کنند.

 

در طول پاییز پیازهای جدید باید با بقیه گیاهان زینتی شکوفا شده بهار شما کاشته شوند. اگر گیاهان جوان آماریلیس خریداری کرده اید یا به شما داده شده است ، باید گیاهان را در هنگام بهار و پس از گذشت  سرما ، به خارج منتقل کنید. صبر کنید تا شکوفه به پایان برسد ، سپس به تدریج شروع به سخت کردن آنها کنید ، و آنها را در طول یک هفته به خانه های جدید خود معرفی کنید ، و مدت زمان صرف شده در خارج را در طول  روز را افزایش دهید.

 

نگهداری از گل آماریلیس

آب آماریلیس خود را در صورت لمس کردن و خشک بودن تا دو اینچ برای سطح خاک تأمین کنید. درست پس از گلدهی ، آبیاری را متوقف کنید تا گیاه بتواند از وقفه خشک برای تنظیم مجدد پیازها برای شکوفه های آینده لذت ببرد. استفاده از برنامه آبیاری قسمت عمده ای از مجبور کردن گل به شکوفایی فصلی است که در زیر به جزئیات بیشتر می پردازیم.

آماریلیس خود را هر دو تا سه هفته با یک کود محلول در آب نیمه مقاوم تغذیه دهید. پس از گلدهی از تغذیه صرف نظر کنید تا  در به خواب رفتن مجدد پیاز کمک کند. وقتی گلها از بین رفتند ، ساقه ای که درست بالای پیاز است را ببرید. آبیاری را تا زمانی که گیاه در پاییز خاموش شود ادامه دهید. در طول تابستان گیاهان خود را به مکانی سایه دار خارج از منزل منتقل کنید.

برای آماریلیس در فضای باز ، حداقل یک بار با دیدن رشد جدید در اوایل بهار ، تغذیه دهید ، اگرچه می توان با استفاده از یک کود متعادل در طول فصل تغذیه ، غذای اضافی داد. گیاهان خود را در طول فصل مرطوب نگه دارید ، اگر یک یا دو آبیاری را فراموش کنید بسیار مقاوم به خشکی هستند. وقتی پیازهای آماریلیس به بیرون منتقل شدند ، دوباره به چرخه طبیعی خود بازمی گردند و در بهار شکوفا می شوند. پس از محو شدن گل ها ، ساقه ها را قطع کرده و از شاخ و برگ گیاهان در طول تابستان لذت ببرید. گیاه تسلیم یخبندانهای پاییزی می شود و در بهار بعدی دوباره جوانه می زند.

کاشت گل آماریلیس

ب

رای بهبود احتباس رطوبت ، کاهش علف های هرز و محافظت از ریشه های گیاه در برابر شرایط آب و هوای سرد ، یک لایه کود 2 اینچی اضافه کنید. اگر مراقبت کافی ارائه شود ، هر ساله شکوفه ها را مشاهده خواهید کرد. پس از کاشت ، آماریلیس نیاز به توجه زیادی ندارد. هنگامی که گیاهان بیش از حد انبوه شدند ، شکوفه ها را با کود استخوان یا  کود تقویت کننده شکوفا سازی و تقویت کنید.

گل آماریلیس در گلدان

برای گلدان ، پیازها هفت تا ده هفته پس از کاشت گل می دهند. زمستان دارای دوره های شکوفائی بیشتری نسبت به بهار خواهد داشت، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد برنامه کاشت خود از ماه های اکتبر تا آوریل این نکته را بخاطر داشته باشید. اگر شکوفه های مداوم می خواهید ، پیازها را با فواصل 2 هفته بکارید.

هنگامی که گل آماریلیس متوقف شد ، می توان با بریدن گلهای قدیمی از ساقه و برش مجدد ساقه در قسمت بالای پیاز ، گل دوم آن را شکوفا کرد. آبیاری و تأمین کود را در طول تابستان مانند معمول خود ادامه دهید ، حداقل تا زمان رشد کامل برگ ها. وقتی برگها در اوایل پاییز شروع به زرد شدن می کنند ، آنها را به فاصله دو سانتی از قسمت بالای پیاز برش دهید و پیاز را از زمین خارج کنید.

پیاز را با مسواک زدن با یک دستمال خشک و تمیز پاک کنید.برای مدت حداقل شش هفته در یک مکان تاریک و خنک مانند کشوی یخچال از آنها نگهداری کنید. اگر سیب هایی را نیز در آنجا ذخیره کرده اید ، پیازهای آماریلیس را در یخچال نگهداری نکنید ، زیرا سیب ها پیازها را عقیم می کنند. بعد از گذشت شش هفته ، پیازها را بیرون بیاورید و آنها را در هر کجا که دوست دارید بکارید.

 

نکاتی مدیریت شکوفه های آماریلیس

تشویق شکوفه های فصلی با گیاهان داخلی جدید
هنگام کاشت پیاز آماریلیس ، 10 تا 12 هفته قبل از زمانی که می خواهید شکوفا شود ، آنها را در گلدان بکارید. با استفاده از مخلوط گلدان با کیفیت بالا با زهکشی کافی ، پیازهای آماریلیس را بکارید که یک سوم قسمت بالای پیاز را بالای خاک نگه دارد.

باقیمانده گلدان را با مخلوط گلدان بیشتر پر کنید و گیاه را با ساقه بامبو که درست در کنار پیاز قرار دارد ، آغشته کنید. گلهای آماریلیس به دلیل رشد بسیار سنگین شناخته می شوند. قرار دادن زودهنگام مهاربند ، مانع آسیب رساندن به ریشه و پیاز می شود ، زیرا بعداً آن را در خاک قرار دهید.

ماشین کاشت پیاز را در یک مکان روشن با آفتاب غیرمستقیم نگه دارید و به خوبی آب دهید تا سطح رطوبت ثابت در خاک ایجاد شود  و همیشه آن را مرطوب نگه دارید ، اما بیش از حد مرطوب نکنید. یک ساقه گل ضخیم باید ظرف دو تا سه هفته رشد کند. شاخ و برگ صاف گیاه بعد از بلوغ ساقه در مرحله بعدی قرار می گیرد. هر چند روز یکبار گلدان را بچرخانید تا ساقه گل به جای خم شدن سعی کند رو به آفتاب باشد ، از هر طرف مقدار زیادی آفتاب بگیرد و مستقیم رشد کند.

 

برای اینکه شکوفه های آماریلیس شما در فصل تعطیلات شکوفا شود ، ساقه گل را پس از پایان فصل شکوفه زدن مجدداً ببرید اما اجازه دهید برگ ها رشد کنند. گلدان را برای تابستان به بیرون منتقل کنید و آن را در یک مکان سایه ای جزئی نگه دارید. خاک را کمی مرطوب نگه دارید ، اما هرگز خیس و مرطوب  کامل نباشد.

تغذیه را در ماه آگوست قطع کنید. در سپتامبر یا اکتبر ، هنگامی که گیاهان را برای نگهداری زمستان به داخل خانه می کشید ، آماریلیس خود را به یک مکان خشک و خنک بکشید و آبیاری را قطع کنید. برگها در حال مرگ هستند. اگر می خواهید در تعطیلات در یک زمان خاص شکوفا شوید ، مانند کریسمس یا روز شکرگذاری ، فقط 10 تا 12 هفته از روز شکوفه دادن به عقب بشمارید تا بفهمید چه زمانی باید آبیاری آماریلیس خود را متوقف کنید.

 

شکوفایی مجدد آماریلیس در گلدان

برای تشویق گل گلدان خود به شکوفایی مجدد ، ساقه گل را پس از توقف گلدهی اولیه قطع کنید اما بگذارید برگها تا آنجا که ممکن است ادامه دهند. ماشین کاشت را چه در بیرون و چه در داخل خانه در معرض نور شدید نگه دارید و خاک گیاه را کمی مرطوب نگه دارید اما مرطوب مرطوب نباشد.

تغذیه را در ماه آگوست قطع کنید و قبل از آمدن یخبندان آن را به داخل بیاورید. گلدان را در مکانی خنک و با نور غیر مستقیم و روشن قرار دهید. شاخ و برگ در نزدیکی ماه دسامبر شروع به زرد شدن و ریزش می کند. آبیاری منظم را ادامه دهید و یک یا دو ماه ساقه های گل جدید جوانه می زنند.

هنگامی که ساقه های گل جدید بازگشت ، تغذیه را از سر بگیرید و گیاه را به نور مستقیم خورشید منتقل کنید. برگها بعد جوانه می زنند ، سپس جوانه های گل ظاهر می شوند. پس از محو شدن این گل ها ، زمان شروع مجدد چرخه است. اجازه دادن مجدد گیاه دوباره به گیاه کمک می کند تا بزرگتر شود و شکوفه های بیشتری تولید کند.

مدیریت آماریلیس در باغ

پیاز آماریلیس مقاوم در برابر مناطق هشت تا ده است و می تواند مستقیماً در باغ در آن مناطق کاشت. اگر باغ شما در یک آب و هوای بدون سرما است ، پیازهای آماریلیس خود را بالاتر از سطح زمین بکارید. در مناطق مستعد یخبندان ، پنج تا شش اینچ خاک خوب در بالای آنها برای عایق بندی و پنج تا شش اینچ کود آلی اضافی در بالای خاک برای عایق بندی بیشتر بگذارید تا از یخ زدگی مورد انتظار محافظت شود. دقیقاً پس از کاشت آبیاری کنید تا گیاهان بتوانند خود را با محیط جدید سازگار کنند. پس از اولین آبیاری ، فقط پس از خشک شدن دو اینچ سطح خاک ، آب را تأمین کنید.

وقتی گیاه شروع به تولید برگهای جدید کرد ، آن را با کود متعادل تغذیه کنید و هر ماه یک بار تا آوریل به آن کود دهید. آماریلیس به طور معمول در مارس ، آوریل و می گل می دهد. با پایان یافتن گل ، ساقه ها را بردارید اما اجازه دهید برگها رشد کنند. با مشاهده برگهایی که زرد می شوند ، آنها را قطع کنید. از ماه ژوئن تا سپتامبر فقط در دوره های خشک که در آن گیاه هیچ بارشی را تجربه نمی کند ، آبیاری کنید. آماریلیس معمولاً در زمستان به خواب می رود.

 

چگونه آماریلیس را تکثیر کنیم

تکثیر آماریلیس بسیار ساده است. پیازها درست مانند گل نرگس پیازهای جانبی تولید می کنند که می توانند با دقت برداشته شده و در ظروف جداگانه کاشته شوند تا گیاهان اضافی تکثیر شوند. قبل از انتظار گل چندین فصل به گیاه اجازه دهید ، زیرا گیاهان ممکن است چندین سال طول بکشد تا به اندازه کافی رشد کنند و شکوفه ها را شروع کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *