باغبانی کانتینری گل رز

باغبانی کانتینری گل رز

نکات مهم باغبانی کانتینری گل رز

باغبانی کانتینری گل رز روشی شیک برای زیبا کردن فضاهای بیرونی خانه شما است. از گل رز گلدانی برای ایجاد یک نقطه کانونی در باغ استفاده کنید یا به بالکن ها، پاسیوها و راهروهای ورودی رنگ و عطری دوست داشتنی اضافه کنید. کاشت گل رز در ظروف بزرگ همچنین به شما امکان می دهد شرایط رشد گیاه را کنترل کنید، اگر خاک باغچه شما ایده آل باشد، یک مزیت بزرگ است.

انتخاب بهترین کانتینر یا گلدان برای گل رز

گلدان مناسب برای باغبانی کانتینری گل رز
گلدان مناسب برای باغبانی کانتینری گل رز

 

باغبانی کانتینری گل رز خود را درست با انتخاب بهترین ظرف برای کار شروع کنید.

اندازه: وقتی نوبت به انتخاب گلدان برای باغبانی گل رز می رسد، باید در همین ابتدا بگویم که هرچه گلدان بزرگتر باشد بهتر است! گل رز سیستم ریشه ای وسیعی دارد و باید در ظرفی در محدوده 8 تا 15 گالن کاشته شود. گلدان باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که گلوله ریشه گیاه را در خود جای دهد، به علاوه فضایی برای رشد ریشه ها فراهم کند.

یک کانتینر بزرگ همچنین حجم بیشتری از خاک را در خود نگه می دارد و کمتر از گلدان کوچکتر خشک می شود که به معنای آبیاری کمتر برای شماست.

 

جنس گلدان: در هر بازار گلی که بروید طیف گسترده ای از گلدان ها را پیدا خواهید کرد که می توانند برای باغبانی کانتینری گل رز استفاده شوند. اما معمولا جنس پلاستیک و فایبرگلاس به دلیل سبک بودن و رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف محبوب هستند. گلدان تراکوتا یک انتخاب کلاسیک است که جذابیت طبیعی دارد، اما همچنین یک ماده متخلخل است و به سرعت خشک می شود. یعنی نیاز به آبیاری بیشتر دارد. برای داشتن ظاهری سفالی، اما با حفظ آب بهتر، یک گلدان سرامیکی لعاب دار را انتخاب کنید. گلدان‌های سرامیکی لعاب‌دار زیبا هستند، در رنگ‌ها، اندازه‌ها و سبک‌های مختلفی تولید می‌شوند و متخلخل نیستند بنابراین خیلی سریع خشک نمی‌شوند.

 

حفره: زهکشی خوب برای باغبانی کانتینری گل رز ضروری است. اگر خاک خیلی مرطوب باشد، ریشه ها پوسیده می شوند. به دنبال یک گلدان با سوراخ های زهکشی در پایین باشید. اگر ظرف انتخابی شما زهکشی ندارد، خودتان با مته چند سوراخ اضافه کنید یا گلدان دیگری انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: آماده سازی خاک باغچه برای کاشت گل رز

 

انتخاب بهترین گل رز

بهترین گل رز برای کاشت رز در کانتینر؛ رز مینیاتوری و بوته ای است. از کاشت رزهای رونده و انواع گل رزهایی که بیشتر از 1 متر  رشد می کنند خودداری کنید؛ زیرا جابجایی آنها در فصل زمستان سخت خواهد بود و امکان از بین رفتن گیاه را بالا می برد.

انواع رز بوته ای: رشد این نوع بسیار آسان است؛  حتی برای باغبان های تازه کار! آنها رزهای درختچه ای با حداقل مراقبت و مقاوم در برابر بیماری  و آفات هستند که به گونه ای پرورش یافته اند که مقاوم و پر شکوفه هستند، بنابراین می توانید ماه ها از گل های رز زیبا بدون مراقبت زیاد لذت ببرید.

به علاوه، این گل رز روی ریشه های خود رشد می کند. این بدان معناست که گیاهان نسبت به گل رزهای سنتی پیوندی قوی تر و مقاوم تر به سرما هستند. منتظر گلهای بزرگ و شکوفایی مجدد رزهای چای همراه با تحمل سرما و سختی گل رز بوته ای باشید.

رز Coral Cove :

باغبانی کانتینری گل رز

 

این  گلهای بزرگ، دوتایی، گلبهی که در تمام تابستان به وفور تولید می شوند، رشد فشرده و مقاومت عالی در برابر بیماری دارند. چه چیز دیگری می توانید از یک گل برای  باغبانی کانتینری گل رز بخواهید؟ Coral Cove با ارتفاع کمتر از یک متر و فرم گرد خود یک انتخاب عالی است.

رز Screaming Neon Red: یکی از انتخاب های خوب دیگر برای برای باغبانی گلدانی گل رز می‌تواند رز Screaming Neon Red باشد. این گل زیبا در پاییز، شروع به شکوفه دادن می کنند و ساقه ها و برگ های سبز تیرره آن جلوه ای خاص به محیط شما خواهد داد این رز بوته ای کمتر از یک متر ارتفاع می‌گیرد و در زمستان می‌توانید به راحتی جای گلدان ها را عوض کنید.

مطالب مرتبط » انواع گل رز را بشناسید!

شروع کاشت گل رز در کانتینر

اکنون که گل مناسب برای باغبانی کانتینری گل رز را پیدا کرده اید و ظرف خود را نیز انتخاب کرده اید، زمان کاشت فرا رسیده است! با مخلوط کردن یک خاک گلدانی با کیفیت بالا با کمپوست یا کود دامی کهنه شده شروع کنید. گل رز عاشق خاک غنی است، اما به خاکی با زهکشی خوب نیز نیاز دارد. بنابراین، ترکیب خاک گلدان و کمپوست برای باغبانی گل رز ایده آل است. نسبت دو سوم مخلوط گلدانی و یک سوم کمپوست را هدف قرار دهید. در این زمان می توان کود گل رز دانه ای کند رهش را نیز به خاک اضافه کرد.

مخلوط خاک را داخل ظرف بریزید تا حدود دو سوم آن پر شود. گیاه را از ظرف بیرون بیاورید و با انگشتان خود به آرامی ساقه ریشه را شل کنید. کمی خاک را در وسط ظرف کپه کنید و گل رز را روی خاک کپه شده قرار دهید و ریشه ها را باز کنید. مقدار بیشتری از مخلوط خاک را اضافه کنید تا زمانی که با قسمت بالای ریشه یکدست شود. خاک اطراف ریشه را به آرامی سفت کنید و مقدار بیشتری از مخلوط کمپوست گلدانی را اضافه کنید تا سطح خاک به بالای ریشه برسد.

پس از کاشت، آب زیادی به گل بدهید قدری که خاک خاملا خیس خیس شود. (یک لایه 5سانتی از مالچ پوست طبیعی به خاک کمک می کند رطوبت را حفظ کند و نیاز به آب را کاهش می دهد.)

همچنین بخوانید: خاک باغچه و خاک مناسب باغچه

میزان نور مورد نیاز برای باغبانی کانتینری گل رز

 

میزان نور مورد نیاز برای باغبانی کانتینری گل رز

 

 

همانطور که میدانید گل رز عاشق آفتاب است. به دنبال نقطه ای باشید که حداقل 5 تا 6 ساعت آفتاب کامل در روز ارائه دهد. زیبایی پرورش گل رز در گلدان این است که حتی اگر باغ شما سایه داشته باشد، می توانید هرجا که آفتاب پیدا کردید، گل رز بکارید.

هنگام قرار دادن تعدادی از گلدان ها در کنار یکدیگر، فضایی را بین گیاهان، باز بگذارید تا امکان گردش هوا فراهم شود. جریان هوای خوب می تواند بروز بیماری های گل رز را کاهش دهد. ظروف فضایی حداقل دو تا سه فوت از هم فاصله دارند، به طوری که شاخ و برگ آنها با هم تماس نداشته باشد. اما، همانطور که گردش هوای خوب برای گل رزهای سالم مهم است، با قرار دادن ظرف در یک نقطه بادخیز زیاده روی نکنید. بادهای شدید می‌توانند گلدان را سریع‌تر خشک کنند، به این معنی که باید بیشتر آبیاری کنید، و بادهایی که گلدان را برمی‌گرداند می‌تواند به گیاه آسیب برساند.

مطالعه بیشتر و نمونه های گل رز جاودان

مراقبت از باغ گل رز در گلدان

سه کار اصلی وجود دارد که باید هنگام باغبانی کانتینری گل رز به خاطر بسپارید: آبیاری، کود دهی و سرکشی.

آبیاری:  گل رز از خاک مرطوب و با زهکشی خوب قدردانی می کند و آبیاری مداوم را برای سلامت گیاه شما ضروری می کند. انتظار داشته باشید که هر روز در هوای گرم آبیاری کنید و سطح رطوبت را با انگشتی که در مخلوط خاک قرار داده اید بررسی کنید. بهتر است صبح ها آبیاری شود تا هر آبی که روی شاخ و برگ پاشیده می شود تا قبل از شب خشک شود. رطوبت طولانی مدت روی برگ ها می تواند باعث گسترش بیماری های قارچی شود.

کود دهی گل رز ظرفی: گل رز تغذیه کننده سنگینی است و گل رزهای کاشته شده در ظرف نیاز به توجه ویژه در کود دهی دارند. گل رزهای گلدانی را هر بهار با یک غذای گل رز ارگانیک کم رهش بارور کنید. در طول فصل رشد، دوز ماهانه یک غذای ارگانیک مایع، مانند امولسیون ماهی، می تواند به افزایش تولید گل کمک کند.

گل رز کانتینری سرگنده: با حذف شکوفه های سپری شده، فصل طولانی گل های تازه را تشویق کنید. هنگام مرگ، ساقه را به مجموعه ای از برگ های تازه برگردانید.

سایر کارهای نگهداری در باغبانی گل رز شامل هرس است که بهتر است در ابتدای فصل و هنگامی که جوانه ها شروع به متورم شدن می کنند انجام شود. هر چوب مرده را هرس کنید و به مجموعه ای سالم از جوانه های رو به بیرون برگردید. همچنین، اگر گل رز طبیعی مقاوم به بیماری مانند گل رزهای مجموعه Easy Elegance® را پرورش نمیدهید، باید مراقب بیماری های رایج گل رز مانند لکه سیاه و سفیدک پودری باشید و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهید.

گل رز ظرفی را مجدداً گلدان کنید

 

تعویض گلدان
تعویض گلدان

 

هر دو تا سه سال یکبار، گل رزهای کاشته شده در ظرف باید دوباره گلدان شوند تا گیاهان سالم و گلدهی خوبی داشته باشند. اگر گیاه از گلدان خود بیشتر شده است، ظرف جدیدی پیدا کنید که یک تا دو اندازه بزرگتر از گلدان اصلی باشد.

گلدان جدید را با مخلوط گلدان تازه و کمپوست تا نیمه پر کنید. گل رز را از ظرف فعلی‌اش بیرون بیاورید و آن را به ظرف جدید منتقل کنید و حجم خاک را طوری تنظیم کنید که قسمت بالای گلوله درست زیر بالای ظرف قرار گیرد. مخلوط گلدان و کمپوست بیشتری را در اطراف ریشه اضافه کنید، تا مطمئن شوید که حفره های هوا در اطراف ریشه ها وجود ندارد. اضافه کردن خاک را تا زمانی که به بالای ریشه گلوله برسد ادامه دهید.

 

نگهداری از گل رز در زمستان

بسیاری از گل های رز، مانند گل های رز در برابر سرمای زمستان مقاوم هستند، اما وقتی در ظروف کاشته می شوند، برای گذراندن سرما به کمک کمی نیاز دارند. اولین قدم در آماده سازی برای باغبانی کانتینری گل رز، توقف کود دهی در اواخر تیرماه است. غذای بیش از حد در اواخر فصل می تواند باعث رشد لطیف شود که ممکن است در زمستان آسیب ببیند. همچنین ایده خوبی است که تا اوایل ماه آبان از رشد شکوفه‌های جدید جلوگیری کنید. این امر ساقه ها و ریشه را را تشویق به تحمل بیشتر سرما می کند.

پس از ریزش برگ ها، زمان انتقال گیاه برای زمستان است. دو گزینه برای برای گذراندن زمستان وجود دارد:

  1. کل ظرف را می توان به یک مکان گرم نشده اما عایق بندی شده مانند گاراژ، سوله یا زیر زمین منتقل کرد که در آن دما در اطراف علامت انجماد باقی می ماند. حتماً هر ماه گلدان را چک کنید تا ببینید آیا خاک آن خشک شده است یا خیر. اگر در لمس خشک است، کم آبیاری کنید.
  2. شاید ساده ترین راه برای باغبانی کانتینری گل رز در زمستان این باشد که گلدان را برای ماه های سرد در زمین فرو کنید. یک باغ سبزی با خاک سست مکان مناسبی است، اما هر جایی که بتوانید به اندازه کافی عمیق حفاری کنید تا گلدان را دفن کنید خوب است.

هنگامی که گل رز در گلدان کاشته شد، با چند سانت کاه یا برگ های خرد شده مالچ کنید تا گیاه عایق شود. در بهار، زمانی که جوانه ها شروع به متورم شدن می کنند، آن را بیرون بکشید.

 

جمع بندی

کاشت گل رز و نگهداری از آن بسیار لذت بخش است و بدلیل تنوع رنگ و زیبایی گل رز همواره مورد توجه علاقه مندان به گیاهان و باغبانی بوده است. در این مطلب به آموزش باغبانی گل رز در کانتینر یا گلدان پرداختیم. امیدوارم مورد توجه شما علاقه مندان قرار بگیرد. ما در گل فروشی آنلاین گندم vip برای خرید و سفارش گل، دسته گل، سبد گل و… در کنار شما عزیزان هستیم. لطفا نظرات خود را با ما در مورد این مطلب به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *